DARKMONKOVY ČEŠTINY

češtiny do her, překlady knih

Dungeon Lords

Češtinu pro hru Dungeon Lords verzi 1.4 nebo 1.5 (Collector's Edition) si můžete stáhnout

zde jako .EXE instalátor

nebo jako jednotlivé soubory v ZIPu:

zde pro verzi 1.4

zde pro verzi 1.5

Čeština funguje pouze pro verzi 1.4 nebo 1.5 (Collector's Edition) hry Dungeon Lords, která je označována jako Collector's Edition (tato verze vyšla u nás mj. na Score CD). Pokud máte starší verzi, stáhněte si patch na verzi 1.4.

Tímto bych rád poděkoval Alexandru Nemravovi, který mi poslal potřebné soubory pro překlad verze 1.4, kterou nemám, a vytvořenou češtinu pak otestoval.

Stažení češtiny

Instalátor češtiny je napsán v C# a vyžaduje ke spuštění knihovnu .NET Framework 2.0. Je možné, že už ji na svém počítači máte nainstalovanou. Pokud ne, instalátor se Vám nepodaří spustit! V takovém případě si ho musíte stáhnout, např.:

Toto raději zdůrazňuji, protože mi už hodně lidí psalo, že jim moje čeština nejde spustit, a teprve pak zjistili, že nemají .NET Framework nainstalovaný, přestože jsem na nutnost jeho stažení upozorňoval.

Nechcete-li si stahovat .NET Framework, můžete si stáhnout jen soubory v ZIPu a do adresáře s hrou je ručně překopírovat (viz níže).

Instalace češtiny

Instalace pomocí instalátoru by neměla činit problémy. Po stažení jednoduše spustíte soubor DungeonLordsCZ.exe. Instalátor se sám pokusí najít adresář s hrou, pokud se mu to nepodaří, musíte mu ho najít sami. Pak stiskněte „Instalovat češtinu“. Pokud se vám nebude líbit a budete chtít zpátky angličtinu, stiskněte „Obnovit angličtinu“. Tlačítko „Informace“ zobrazí informace o češtině (v podstatě tytéž, které právě čtete). Toť vše.

Pokud jste si stáhli .ZIP s jednotlivými soubory, rozbalte tyto soubory přímo do hlavního adresáře hry (nejspíš něco jako C:\Program Files\Dreamcatcher\Dungeon Lords) a přepište jimi původní soubory stejných názvů. Předtím důrazně doporučuji všechny původní soubory někam zazálohovat, abyste v případě, že čeština nebude fungovat nebo se vám nebude líbit, mohli obnovit angličtinu tím, že české soubory přepíšete těmi původními.

Jak vypadá čeština

Čeština je bez diakritických znamének, protože herní fonty neobsahují česká písmena a mně se nepodařilo zjistit, ve kterém editoru by se daly otevřít a zeditovat (pokud by se to někomu povedlo, prosím kontaktujte mě a já vyrobím češtinu s diakritikou). Počeštěno je vše, co jsem našel a co nebylo uloženo jako obrázek (tedy názvy předmětů, rozhovory, pomocné texty atd.).

Při počešťování rozhovorů jsem narazil na jednu malou nepříjemnost: v textu, který vám postava řekne, musí být uvedena další témata, na které je možné se pak zeptat, v nezměněném pádu. V angličtině to není problém, protože ta neskloňuje, v češtině ano. Takže se nedivte tomu, že na konci některých vět se objeví závorka a v ní např. "(Památka moci, Lord Davenmor)", protože tato slova se nikde jinde ve větě v tomto tvaru neobjeví a kdyby v ní nebyla vůbec, nemohli byste se na ně pak zeptat a hra by se nedala dohrát.

Hra je velmi rozsáhlá a není v mých silách ji celou prozkoumat se všemi možnými postavami, takže je nepochybné, že překlad obsahuje nějaké ty chyby (možná i velmi závažné). Prosím tedy o trpělivost a v případě, že nějakou chybu najdete, se se mnou spojte a já se pokusím co nejrychleji vydat opravenou verzi.

Něco o hře

Pro ty, kteří se sem dostali jen náhodou a nevědí, o jaké hře je řeč: Dungeon Lords je RPG od Davida W. Bradleyho, který je autorem hry Wizards and Warriors a spoluautorem slavné série Wizardry. Mezi RPGčky patří Dungeon Lords k těm horším, ale i tak pobaví. Bude se líbit hlavně těm, kteří mají rádi starší dungeony typu Dungeon Master, které spočívají hlavně v prolézání kobek a hledání lepší zbroje. Příběh je sice dlouhý, ale nijak moc originální, zkrátka klasické klišé o zlých čarodějích snažících se ovládnout svět a hodných čarodějích, kteří se jim v tom snaží zabránit. Hra je rozsáhlá a poskytuje velké možnosti, zejména co se týče vývoje postavy. Mezi nevýhody naopak patří přemnožení nepřátelé lezoucí odnikud, dle mého názoru nepovedené ovládání a zaostalé (i na svou dobu) technické zpracování.

Oficiální stránka hry

Kontakt

Mail na mě: fdarkmonk@seznam.cz bez úvodního písmene f (to je tam kvůli zabránění spamům)

Zpět na hlavní stránku